Oakland University Board of Control

Oakland University is governed by an eight-member Board of Trustees appointed by the Governor to serve eight-year terms. The Board provides general supervision of the university, including control and direction of all expenditures from the institution's funds. The Board also appoints the university president as well as the secretary to the board and treasurer.

 

Click here to access the Oakland University Board of Trustees homepage and meeting information
 

Statute

 

Act 35 of 1970

 

Members

Ronald E. Robinson

Term Expires August 11, 2018

 

Mark E. Schlussel

Term Expires August 11, 2018

 

Marianne Fey

Term Expires August 11, 2020

 

Ric DeVore

Term Expires August 11, 2020

Melissa Stolicker
Term Expires August 11, 2022

David Tull
Term Expires August 11, 2022

 

Tonya Allen

Term Expires August 11, 2024

 

Robert Schostak

Term Expires August 11, 2024