RRD Contact Information For Map

 

Alcona County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy Rothe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Alger County
Program Area Contact Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton Clark Upper Peninsula District 1504 W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Allegan County
Program Area Contact Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations David   Heywood Kalamazoo   District 7953   Adobe Road    Kalamazoo, MI 49009 269-567-3522 269-567-9440 heywoodd1@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Mike Gurnee Kalamazoo District 7953 Adobe Road Kalamazoo, MI 49009 269-568-1291 NA gurneem1@michigan.gov
Alpena County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy Rothe Gaylord District 2100 West M-32, Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Antrim County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy   Rothe Gaylord   District 2100   West M-32    Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Arenac County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Baraga County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton   Clark Upper   Peninsula District 1504   W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Barry County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Abby Hendershott Grand   Rapids District 350 Ottawa Ave, NW, Unit 10    Grand Rapids, MI 49503-2341 616-888-0528 616-356-0202 hendershotta@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Andrea Ryswick Grand Rapids District 350 Ottawa Ave. NW, Unit 10 Grand Rapids, MI 49503 616-401-0827 NA Ryswicka@michigan.gov
Bay County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Benzie County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Steve   Kittler Cadillac   District 120   W. Chapin St.    Cadillac, MI 49601-2158 231-876-4455 231-775-1511 kitlers@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Berrien County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations David   Heywood Kalamazoo   District 7953   Adobe Road    Kalamazoo, MI 49009 269-567-3522 269-567-9440 heywoodd1@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Mike Gurnee Kalamazoo District 7953 Adobe Road Kalamazoo, MI 49009 269-568-1291 NA gurneem1@michigan.gov
Branch County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations David   Heywood Kalamazoo   District 7953   Adobe Road    Kalamazoo, MI 49009 269-567-3522 269-567-9440 heywoodd1@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Mike Gurnee Kalamazoo District 7953 Adobe Road Kalamazoo, MI 49009 269-568-1291 NA gurneem1@michigan.gov
Calhoun County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations David   Heywood Kalamazoo   District 7953   Adobe Road    Kalamazoo, MI 49009 269-567-3522 269-567-9440 heywoodd1@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Mike Gurnee Kalamazoo District 7953 Adobe Road Kalamazoo, MI 49009 269-568-1291 NA gurneem1@michigan.gov
Cass County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations David   Heywood Kalamazoo   District 7953   Adobe Road    Kalamazoo, MI 49009 269-567-3522 269-567-9440 heywoodd1@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Mike Gurnee Kalamazoo District 7953 Adobe Road Kalamazoo, MI 49009 269-568-1291 NA gurneem1@michigan.gov
Charlevoix County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy   Rothe Gaylord   District 2100   West M-32    Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Cheboygan County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy   Rothe Gaylord   District 2100   West M-32    Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Chippewa County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton Clark Upper Peninsula District 1504 W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Clare County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Clinton County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Dennis Eagle Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-614-8544 517-241-3571 eagled@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Janet Michaluk Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-643-0314 NA michalukj@michigan.gov
Crawford County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy   Rothe Gaylord   District 2100   West M-32    Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Delta County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton   Clark Upper   Peninsula District 1504   W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Dickinson County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton Clark Upper   Peninsula District Office 1504 W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 CliftonC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Eaton County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Dennis Eagle Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-614-8544 517-241-3571 eagled@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Janet Michaluk Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-643-0314 NA michalukj@michigan.gov
Emmet County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy   Rothe Gaylord   District 2100   West M-32    Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Genesee County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Dennis Eagle Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-614-8544 517-241-3571 eagled@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Janet Michaluk Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-643-0314 NA michalukj@michigan.gov
Gladwin County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Gogebic County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton   Clark Upper   Peninsula District 1504   W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Grand Traverse County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Steve   Kittler Cadillac   District 120   W. Chapin St.    Cadillac, MI 49601-2158 231-876-4455 231-775-1511 kitlers@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Gratiot County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Dennis Eagle Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-614-8544 517-241-3571 eagled@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Janet Michaluk Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-643-0314 NA michalukj@michigan.gov
Hillsdale County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Gerald   Tiernan Jackson   District 301   E. Louis Glick Highway    Jackson, MI 49201-1556 517-582-0520 517-780-7855 Tiernang@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Holden Branch Jackson District 301 E. Louis Glick Highway Jackson, MI 49201 517-780-7690 NA branchh1@michigan.gov
Houghton County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton Clark Upper   Peninsula District Office 1504 W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Huron County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Ingham County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Dennis Eagle Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-614-8544 517-241-3571 eagled@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Janet Michaluk Lansing   - District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-643-0314 NA michalukj@michigan.gov
Ionia County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Abby Hendershott Grand   Rapids District 350 Ottawa Ave, NW, Unit 10    Grand Rapids, MI 49503-2341 616-888-0528 616-356-0202 hendershotta@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Andrea Ryswick Grand Rapids District 350 Ottawa Ave. NW, Unit 10 Grand Rapids, MI 49503 616-401-0827 NA Ryswicka@michigan.gov
Iosco County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Iron County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton Clark Upper   Peninsula District Office 1504 W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Isabella County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Jackson County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Gerald   Tiernan Jackson   District 301   E. Louis Glick Highway    Jackson, MI 49201-1556 517-582-0520 517-780-7855 Tiernang@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Holden Branch Jackson District 301 E. Louis Glick Highway Jackson, MI 49201 517-780-7690 NA branchh1@michigan.gov
Kalamazoo County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations David   Heywood Kalamazoo   District 7953   Adobe Road    Kalamazoo, MI 49009 269-567-3522 269-567-9440 heywoodd1@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Mike Gurnee Kalamazoo District 7953 Adobe Road Kalamazoo, MI 49009 269-568-1291 NA gurneem1@michigan.gov
Kalkaska County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Steve   Kittler Cadillac   District 120   W. Chapin St.    Cadillac, MI 49601-2158 231-876-4455 231-775-1511 kitlers@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Kent County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Abby Hendershott Grand   Rapids District 350 Ottawa Ave, NW, Unit 10    Grand Rapids, MI 49503-2341 616-888-0528 616-356-0202 hendershotta@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Andrea Ryswick Grand Rapids District 350 Ottawa Ave. NW, Unit 10 Grand Rapids, MI 49503 616-401-0827 NA Ryswicka@michigan.gov
Keweenaw County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton   Clark Upper   Peninsula District Office 1504 W Washington Street, Marquette 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Lake County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Steve   Kittler Cadillac   District 120   W. Chapin St.    Cadillac, MI 49601-2158 231-876-4455 231-775-1511 kitlers@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Lapeer County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Dennis Eagle Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-614-8544 517-241-3571 eagled@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Janet Michaluk Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-643-0314 NA michalukj@michigan.gov
Leelanau County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Steve   Kittler Cadillac   District 120   W. Chapin St.    Cadillac, MI 49601-2158 231-876-4455 231-775-1511 kitlers@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Lenawee County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Gerald   Tiernan Jackson   District 301   E. Louis Glick Highway    Jackson, MI 49201-1556 517-582-0520 517-780-7855 Tiernang@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Holden Branch Jackson District 301 E. Louis Glick Highway Jackson, MI 49201 517-780-7690 NA Branchh1@michigan.gov
Livingston County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Dennis Eagle Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-614-8544 517-241-3571 eagled@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Janet Michaluk Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-643-0314 NA michalukj@michigan.gov
Luce County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton  Clark Upper   Peninsula District 1504 W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Mackinac County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton Clark Upper   Peninsula District 1504 W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Macomb County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Paul   Owens Southeast   Michigan District 27700   Donald Court    Warren, MI 48092 586-753-3821 586-753-3859 owensp@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Dan   Gough Southeast   Michigan District 27700   Donald Court    Warren, MI 48092 517-281-8253 586-753-3859 goughd1@michigan.gov
Manistee County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Steve   Kittler Cadillac   District 120   W. Chapin St.    Cadillac, MI 49601-2158 231-876-4455 231-775-1511 kitlers@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Marquette County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton   Clark Upper   Peninsula District 1504   W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Mason County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Steve   Kittler Cadillac   District 120   W. Chapin St.    Cadillac, MI 49601-2158 231-876-4455 231-775-1511 kitlers@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Mecosta County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Abby Hendershott Grand   Rapids District 350 Ottawa Ave, NW, Unit 10    Grand Rapids, MI 49503-2341 616-888-0528 616-356-0202 hendershotta@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Andrea Ryswick Grand Rapids District 350 Ottawa Ave. NW, Unit 10 Grand Rapids, MI 49503 616-401-0827 NA Ryswicka@michigan.gov
Menominee County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton   Clark Upper   Peninsula District 1504   W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Midland County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Missaukee County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Steve   Kittler Cadillac   District 120   W. Chapin St.    Cadillac, MI 49601-2158 231-876-4455 231-775-1511 kitlers@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Monroe County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Gerald   Tiernan Jackson   District 301   E. Louis Glick Highway    Jackson, MI 49201-1556 517-582-0520 517-780-7855 Tiernang@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Holden Branch Jackson District 301 E. Louis Glick Highway Jackson, MI 49201 517-780-7690 NA BranchH1@michigan.gov
Montcalm County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Abby Hendershott Grand   Rapids District 350 Ottawa Ave, NW, Unit 10    Grand Rapids, MI 49503-2341 616-888-0528 616-356-0202 hendershotta@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Andrea Ryswick Grand Rapids District 350 Ottawa Ave. NW, Unit 10 Grand Rapids, MI 49503 616-401-0827 NA Ryswicka@michigan.gov
Montmorency County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy   Rothe Gaylord   District 2100   West M-32    Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Muskegon County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Abby Hendershott Grand   Rapids District 350 Ottawa Ave, NW, Unit 10    Grand Rapids, MI 49503-2341 616-888-0528 616-356-0202 hendershotta@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Andrea Ryswick Grand Rapids District 350 Ottawa Ave. NW, Unit 10 Grand Rapids, MI 49503 616-401-0827 NA Ryswicka@michigan.gov
Newaygo County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Abby Hendershott Grand   Rapids District 350 Ottawa Ave, NW, Unit 10    Grand Rapids, MI 49503-2341 616-888-0528 616-356-0202 hendershotta@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Andrea Ryswick Grand Rapids District 350 Ottawa Ave. NW, Unit 10 Grand Rapids, MI 49503 616-401-0827 NA Ryswicka@michigan.gov
Oakland County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Paul   Owens Southeast   Michigan District 27700   Donald Court    Warren, MI 48092 586-753-3821 586-753-3859 owensp@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Dan   Gough Southeast   Michigan District 27700   Donald Court    Warren, MI 48092 517-281-8253 586-753-3859 goughd1@michigan.gov
Oceana County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Abby Hendershott Grand   Rapids District 350 Ottawa Ave, NW, Unit 10    Grand Rapids, MI 49503-2341 616-888-0528 616-356-0202 hendershotta@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Andrea Ryswick Grand Rapids District 350 Ottawa Ave. NW, Unit 10 Grand Rapids, MI 49503 616-401-0827 NA Ryswicka@michigan.gov
Ogemaw County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Ontonagon County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton Clark Upper   Peninsula District Office 1504 W Washington Street, Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Osceola County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Steve   Kittler Cadillac   District 120   W. Chapin St.    Cadillac, MI 49601-2158 231-876-4455 231-775-1511 kitlers@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Oscoda County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy   Rothe Gaylord   District 2100   West M-32    Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Otsego County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy   Rothe Gaylord   District 2100   West M-32    Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Ottawa County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Abby Hendershott Grand   Rapids District 350 Ottawa Ave, NW, Unit 10    Grand Rapids, MI 49503-2341 616-888-0528 616-356-0202 hendershotta@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Andrea Ryswick Grand Rapids District 350 Ottawa Ave. NW, Unit 10 Grand Rapids, MI 49503 616-401-0827 NA Ryswicka@michigan.gov
Presque Isle County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy   Rothe Gaylord   District 2100   West M-32    Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Roscommon County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Randy   Rothe Gaylord   District 2100   West M-32    Gaylord, MI 49735 989-731-4920 989-731-6181 rother@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov
Saginaw County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Sanilac County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Schoolcraft County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Clifton   Clark Upper   Peninsula District 1504   W Washington Street,  Marquette, MI 49855 906-228-4516 906-228-4940 ClarkC8@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Megan Webber Upper Peninsula District 1504 West Washington Street, Marquette, MI 49855 906-235-7070 NA Webberm1@michigan.gov
Shiawassee County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Dennis Eagle Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-614-8544 517-241-3571 eagled@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Janet Michaluk Lansing   District 525   W. Allegan Street    P.O. Box 30242    Lansing, MI 48909 517-643-0314 NA michalukj@michigan.gov
St. Clair County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Paul   Owens Southeast   Michigan District 27700   Donald Court    Warren, MI 48092 586-753-3821 586-753-3859 owensp@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Dan   Gough Southeast   Michigan District 27700   Donald Court    Warren, MI 48092 517-281-8253 586-753-3859 goughd1@michigan.gov
St. Joseph County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations David   Heywood Kalamazoo   District 7953   Adobe Road    Kalamazoo, MI 49009 269-567-3522 269-567-9440 heywoodd1@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Mike Gurnee Kalamazoo District 7953 Adobe Road Kalamazoo, MI 49009 269-568-1291 NA gurneem1@michigan.gov
Tuscola County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Ann   Person Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-894-6248 989-894-6259 Persona@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Ryan Londrigan Saginaw   Bay District 401   Ketchum St., Suite B    Bay City, MI 48708 989-891-6072 NA londriganr@michigan.gov
Van Buren County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations David   Heywood Kalamazoo   District 7953   Adobe Road    Kalamazoo, MI 49009 269-567-3522 269-567-9440 heywoodd1@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Mike Gurnee Kalamazoo District 7953 Adobe Road Kalamazoo, MI 49009 269-568-1291 NA gurneem1@michigan.gov
Washtenaw County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Gerald   Tiernan Jackson   District 301   E. Louis Glick Highway    Jackson, MI 49201-1556 517-582-0520 517-780-7855 Tiernang@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Holden Branch Jackson District 301 E. Louis Glick Highway Jackson, MI 49201 517-780-7690 NA BranchH1@michigan.gov
Wayne County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Paul   Owens Southeast   Michigan District 27700   Donald Court    Warren, MI 48092 586-753-3821 586-753-3859 owensp@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Michelle   Bakun Southeast   Michigan District 27700 Donald Court, Warren, MI 48092 586-233-3408 586-753-3859 bakunm@michigan.gov
Wexford County
Program Area Contact   Name Office Address Phone Fax Email
Field Operations Steve   Kittler Cadillac   District 120   W. Chapin St.    Cadillac, MI 49601-2158 231-876-4455 231-775-1511 kitlers@michigan.gov
             
Brownfield Redevelopment Julie Lowe Gaylord District 2100 West M-32 Gaylord, MI 49735 989-619-0617 NA lowej2@michigan.gov