Board Members

A 12-member Board oversees the Michigan Public School Employees Retirement System administration. The Governor appoints 11 of the 12 Board members to represent active and retired public school employees as defined by Section 22 of Public Act 300. One Board member serves by virtue of his or her office in state government. Upon expiration of a term a member may continue to serve, at the pleasure of the governor, until a successor is appointed.
 

Board Member Representing
Shelia Alles Interim State Superintendent of Education, ex officio
Ivy Bailey
Term expires March 30, 2012
Classroom Teachers and First Class School District Employees
Charles "Dan" Christner
Term expires March 30, 2022
Classroom Teachers, Retirants
Laura Colligan
Term expires March 30, 2020
Reporting Unit Board of Control
Liz Eastway
Term expires March 30, 2021
Active or Retired Non-certified Educational Support Positions
Mike Engle  
Term expires March 30, 2021
Classroom Teachers, Active
Stephen Epstein
Term expires March 30, 2020
General Public Investments
Scott Koenigsknecht, Chair
Term expires March 30, 2021
School System Superintendents
Ann G. Kroneman
Term expires March 30, 2020
Community College Administrators and Trustees
Kevin Philipps 
Term expires March 30, 2020
Finance/Operations, non-Superintendents
Timothy Raymer, Vice Chair
Term expires March 30, 2019
Finance/Operations, Retirants, Member of largest retirant organization
Alan Sonnanstine
Term expires March 30, 2022
General Public Health Insurance/Actuaries
Kerrie Vanden Bosch, Executive Secretary