Oakland University Board of Control

Oakland University is governed by an eight-member Board of Trustees appointed by the Governor to serve eight-year terms. The Board provides general supervision of the university, including control and direction of all expenditures from the institution's funds. The Board also appoints the university president as well as the secretary to the board and treasurer.
 
Appointments are subject to the advice and consent of the Senate. 
 

Statute

 

 

Members


Melissa Stolicker, Haslett
Term Expires August 11, 2022

W. David Tull, Birmingham
Term Expires August 11, 2022

 
Tonya Allen, Franklin
Term Expires August 11, 2024
 
Robert Schostak, Bloomfield Hills
Term Expires August 11, 2024
  
Dennis Muchmore, Laingsburg
Term Expires August 11, 2026
 
Brian Calley, Portland
Term Expires August 11, 2026
 
Trina Scott, Southfield
Term Expires August 11, 2028
 
Joseph Jones, Grand Rapids
Term Expires August 11, 2028